Z czego jest zbudowana i jakie funkcje ma skóra?

Czym jest skóra? Jakie są jej funkcje? Od czego zależy jej barwa? Na te i wiele innych pytań odpowiada książka Małgorzaty Jefimow podręcznik biologia klasa 7 szybka wysyłka, który edukuje uczniów klasy siódmej szkoły podstawowej w zakresie biologii na poziomie podstawowym. 

Czym jest skóra?

Skóra jest zewnętrzną powłoką ciała kręgowców. Jest przekaźnikiem pomiędzy organizmem, a światem zewnętrznym. Dzięki niej organizm może kontaktować się z otoczeniem jednocześnie broniąc narządów podskórnych. Dzięki niej w organizmie zachowana jest równowaga. Skóra spełnia kilka funkcji. Należą do nich: funkcja ochronna, termoregulacyjna, wydalnicza, zajmuje się wydzielaniem i syntezą, a także odbieraniem bodźców z zewnątrz. Funkcja ochronna polega na obronie przed urazami, promieniowaniem UV, drobnoustrojami powodującymi choroby, oraz szkodliwymi substancjami. Kolejna jest funkcja termoregulacyjna. Dzięki niej skóra może wydzielać pot oraz zwężać i rozszerzać naczynia krwionośne. Dzięki funkcji wydalniczej skóra pozbywa się niekorzystnych i niepotrzebnych produktów przemiany materii. Dodatkowo skóra wydziela łój oraz pot, zajmuje się syntezą witaminy D oraz odbiera bodźce dochodzące z otoczenia, co umożliwiają jej receptory. 

Z czego składa się skóra? 

Skóra jest złożona z dwóch warstw. Należą do niej skóra właściwa oraz naskórek. Dodatkowo pod skórą jest podskórek. Czym charakteryzuje się naskórek? Jest on zbudowany z tkanki nabłonkowej. Dzięki niemu woda ani inne substancje nie są przepuszczane. Naskórek składa się m.in. z warstwy rogowej i rozrodczej. Rogowa to warstwa najbardziej wysunięta na zewnątrz. Tworzą ją płaskie, martwe komórki, które ulegają ciągłemu łuszczeniu się. Najgłębiej położoną warstwą naskórka jest warstwa rozrodcza. To właśnie tam tworzą się nowe komórki, które stopniowo przechodzą w miejsce tych starych, złuszczonych. Warstwa rozrodcza to nie tylko budowa nowych komórek. To właśnie tam znajdują się komórki barwnikowe. Są one odpowiedzialne za produkcję melanin. Melaniny są to barwniki, które odpowiadają za kolor skóry, włosów oraz oczu. Dzięki nim człowiek jest także chroniony przed działaniem promieni UV.