Na jakie choroby narażona jest skóra i czy można się przed nimi uchronić?

Skóra jest elementem organizmu ludzkiego, dzięki któremu człowiek może chronić narządy wewnętrzne, jednocześnie mając kontakt z otoczeniem. Jakie choroby zagrażają skórze i jak można się przed nimi uchronić? Jest to pytanie, na które odpowiedź można znaleźć w książce Małgorzaty Jefimow “Podręcznik biologia klasa 7”

Na jakie choroby i przypadłości narażona jest skóra?

Skóra ze względu na umiejscowienie jest narażona na czynniki zewnętrzne. To powoduje, że jest możliwość zachorowania. Jedną z możliwych chorób skóry jest czerniak skóry. Jego przyczyną jest zmiana w materiale genetycznym, która powoduje, że komórki skóry zaczynają się dzielić w niekontrolowany sposób. Jakie są objawy czerniaka? Do objawów tej choroby zalicza się pojawienie się nieregularnego ciemnego znamienia barwnikowego, które ma poszarpane brzegi. Czym można wyleczyć czerniaka? Zwykle leczenie polega na wycięciu znamienia. Jak zabezpieczyć się przed powstaniem czerniaka? Najlepiej unikać zbyt dużej ekspozycji skory na promienie słoneczne, starać się unikać solarium. w wypadku pojawienia się zmian udać się do lekarza dermatologa w celu kontroli.

Czym jest grzybica paznokci i jak się objawia?

Najlepiej nie dopuścić do powstania grzybicy paznokci i skóry. W jaki sposób? Należy przestrzegać zasad higieny, na basenie zakładać obuwie ochronne. Przed grzybicą chronią także produkty bogate w żelazo, cynk i witaminy należące do grupy B. Co jest przyczyną grzybicy? Grzybica powstaje, gdy dochodzi do zakażenia grzybami chorobotwórczymi. Można się zarazić po kontakcie z chorym człowiekiem albo przedmiotami, których używał. Co należy do objawów grzybicy? Najczęstsze objawy grzybicy to łuszczenie się skóry, swędząca wysypka, pieczenie, a także łamliwość i zgrubienie paznokci. Jak leczy się grzybicę? Można stosować leki grzybicze, które stosuje się bezpośrednio na skórę albo korzystać z preparatów podawanych doustnie. Grzyby pasożytnicze związane z grzybicą paznokci zazwyczaj rozwijają się między palcami stóp albo w fałdach skórnych.